Zenei koordinátor munkaköri leírása

A zenei koordinátorok, más néven zenei felügyelők, mindenütt a kis templomoktól és iskoláktól egészen a blokkfilmek és a díjnyertes televíziós műsorok mögötti csapatokig dolgoznak. Kiválasztják a zeneszámokhoz vagy a teljesítményhez tartozó dalokat a célközönség és a megosztott költségvetés alapján. Jellemzően nagy érdeklődésük van, vagy tudományos vagy szakmai hátterük van a zenében. Szükségük van kiváló emberekre és kommunikációs készségekre, valamint a zenei kompozíciókhoz való jog biztosításának pénzügyi és jogi vonatkozásaira.

$config[code] not found

Oktatás és tapasztalat

A zenei koordinátoroknak kiterjedt háttérrel kell rendelkezniük a zenében, valamint a pénzkezeléshez. Míg a zenei fokozat nem mindig szükséges, egyes munkáltatók előnyben részesíthetik. Az Arizona Egyetem a rádiózenei koordinátor pozícióját részesíti előnyben a pályázók számára, akik egyetemi diplomát szerzettek zenében, kommunikációban vagy műsorszórásban, és kétéves közvetlen szakmai tapasztalattal. Ugyanakkor a pályázók több tapasztalatot helyettesíthetnek a diplomával.

Zene kiválasztása

A zenei koordinátorok a tervezett közönség és a termelés vagy rendezvény hangulata vagy témája alapján választják ki a zenét, különös tekintettel a személyes ízlésre. Különböző forrásokból készülnek, amikor kiválasztják a zenét, néha felülvizsgálják a nekik benyújtott darabokat, vagy a koncerteken részt vesznek abban a reményben, hogy új tehetségeket fedezhetnek fel. Ezenkívül néha felügyelik a zenészek bérbeadását, ha eredeti anyagot kíván létrehozni egy projekthez. Ez magában foglalhatja a zenei produkciós csapat más tagjainak toborzását is, beleértve a zeneszerzőket és az előadókat is.

Jogi és pénzügyi szempontok

A zenei koordinátoroknak gondoskodniuk kell arról, hogy az intézmény vagy a termelés az elkülönített költségvetésben maradjon. Egyes szervezeteknél részt vehetnek a hosszú távú költségvetés tervezésében. Például az Arizona Egyetemen a rádió zenei koordinátor becsüli a zenei könyvtár kiegészítéséhez szükséges pénzeket. Kutatásokat is végeznek annak megállapítására, hogy ki rendelkezik a dalhoz fűződő jogokkal, és mit kell tennie a vállalatnak ahhoz, hogy megszerezze a használati jogokat. Amanda Krieg, a televíziós zenei koordinátor megjegyzi, hogy a „dalok elszámolásának” eljárása a szervezet szerint változik, és ez a folyamat néha politikát és a jól kommunikáló tudást is magában foglal.

Műszaki készségek és tudás

A zenei ismeretek mellett a zenei koordinátorok néha speciális berendezések vagy technológiák ismeretét is igénylik. A Lionsgate gyártó cég például megköveteli, hogy a televíziós zenei koordinátorok tudják, hogyan alakítsanak ki táblázatokat a zenei költségvetések nyomon követésére. Néhány vállalatnál a zenei koordinátor feladata számítógépes zenei és video szerkesztők használata is szükséges. A zenei koordinátornak meg kell értenie a különböző hangformátumokat, és ügyelnie kell a zenei fájlok és a gyártás vagy program összeállításában részt vevő egyéb összetevők megszervezésére.

Fizetés tartomány

Mivel a zenei koordinátorok ilyen sokféle szervezetben dolgoznak, a fizetés is nagyon eltérő. Valaki, aki például egy iskolában vagy egy kis templomban dolgozik, valószínűleg kevesebbet keres, mint valaki, aki egy film- vagy televíziós produkciós vállalatnál dolgozik. Ezen túlmenően, a kisebb szervezetek egy része csak részmunkaidőben bérel zenei koordinátorokat. Egy közösségi templomban a zenei koordinátor heti 8 órát dolgozhat, és évente csak néhány ezer dollárt kereshet. A Berklee Music of Music megjegyzi, hogy a szórakoztatóipar zenei felügyelői 2012-től akár 500.000 dollárt is kereshetnek egy magas költségvetésű filmért.